Atrakcje turystyczne

Zakopiańskie motywy we wnętrzach

Zakopane to miasto, które ma bogatą historię i związaną z nią kulturę. Elementem, który dotyczy kultury zakopiańskiej są motywy góralskie. Wykorzystywane są one nie tylko w tradycyjnych strojach ludowych, ale także w architekturze, rzeźbie czy wzorach na różnego rodzaju tekstyliach. O tym, jakie wzory zakopiańskie są obecnie najmodniejsze i jak są wykorzystywane, piszemy poniżej.

Kwiaty

To, co odróżnia kwiaty z motywów podhalańskich od innych to bogactwo żywych barw. W motywie kwiatowym najczęściej występuje dziewięćsił, róża i bratek. Każdy z tych kwiatów ma w stylistyce góralskiej żywy kolor, przy czym róże występują wyłącznie w czerwieni i fuksji. Warto nadmienić, że dziewięćsił występuje w Tatrzańskim Parku Narodowym, gdzie można podziwiać go na żywo.

Parzenica

Parzenica to motyw, który jest nieodzownym elementem góralskich portek. Te najstarsze można obejrzeć w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem. Obecnie parzenicę wykorzystuje się nie tylko w tradycyjnych góralskich strojach. Jest ona ozdobą zakopiańskich domów, w których występuje jako element rzeźbienia belek stropowych, elementów mebli czy też szeroko rozumianego wyposażenia wnętrz. Bogactwo wykorzystania motywów składa się na tak zwany styl zakopiański, charakterystyczny dla całego regionu podhalańskiego.

Zakopiańskie motywy wykorzystywane są we wnętrzach na dziesiątki sposobów. Co ciekawe, są one tak popularne, że znajdziemy je współcześnie nie tylko na Podhalu, ale również poza jego obszarem, w tym w wielu sklepach internetowych. Oczywiście największą wartość mają oryginalne regionalne produkty wytwarzane przez miejscowych rzemieślników. Będą one nie tylko piękną ozdobą wnętrza, ale również pamiątką z pobytu w Zakopanem. Niestety, chcąc dokonać zakupu podczas pobytu w mieście należy liczyć się z wysoką ceną pamiątki, co dotyczy przede wszystkim ręcznie tkanych tekstyliów i produktów skórzanych.

W zasadzie każdy może wykorzystać motyw zakopiański ponieważ często jest on stylizowany na potrzeby nowoczesnych wnętrz. Przykładem zastosowania motywu będą chociażby stylowe dywany dla dzieci a także tworzące z nimi komplet zasłonki czy dziecięca pościel. Generalnie motywy podhalańskie wykorzystywane są najczęściej na tekstyliach, chociaż coraz częściej nie jest to przeniesienie wprost, lecz stylizowane.

Motywy góralskie są chętnie wykorzystywane w wyposażeniu kuchni – na garnkach, pudełkach do przechowywania, bieżnikach, ściereczkach czy pojemnikach na przyprawy. W kuchni można je stosować w całych zestawach czy też jako solitery nadające charakteru wnętrzu.

bard