Zakopiańska kultura

Zakopiański ubiór

Mieszkańca Zakopanego można odróżnić od turystów na przynajmniej na kilka sposobów. Rdzennego Zakopiańczyka najłatwiej jednak wskazać po jego wyglądzie. Zakopiański strój jest bowiem wyjątkowo oryginalny. Co jednak go tak naprawdę wyróżnia?

Jak ubierają się zakopiańskie kobiety?

Kobiety urodzone w Zakopanem lubią podkreślać swoją słowiańską urodę poprzez klasyczne fryzury. Ich ubiór bazuje zaś na długich i kolorowych sukniach, w których zwykle dominuje barwa biała oraz czerwona. Zakopianki nie stronią także od biżuterii.

Jak wygląda rdzenny Zakopiańczyk?

O ile strój Zakopianek czerpie nie tylko z kultury podhalańskiej, o tyle rdzenni Zakopiańczycy mają swój niemal całkowicie odrębny styl ubierania się. Charakterystyczne nakrycia głowy, długie jasne spodnie, a przede wszystkim ciupaga w ręku sprawia, że Zakopiańczyka rozpoznać można bez najmniejszego problemu. To, co łączy kobiece i męskie stroje w Zakopanem to głównie kolorystyka. Panowie, podobnie jak panie lubują się w jasnych kolorach, a w ich ubiorze dominuje biel.

W dzisiejszych czasach młodzi Zakopiańczycy coraz rzadziej jednak sięgają po klasyczny zakopiański ubiór, a ich wygląd i styl bycia w coraz mniejszym stopniu różni się od tego, który jest spotykany w innych regionach kraju. Większość turystów wciąż jednak uwielbia Zakopiańczyków ubranych w stroje ludowe.

bard