Zakopiańska kultura

Co trzeba wiedzieć o Wielkiej Krokwi?

Polacy kochają Zakopane, tak samo, jak i skoki narciarskie. Największa skocznia w kraju nad Wisłą, czyli Wielka Krokiew znajduje się zaś właśnie w Zakopanem. Co więc warto wiedzieć na temat tego miejsca?

Jak powstała i zmieniała się Wielka Krokiew?

Wielka Krokiew powstała w latach dwudziestych ubiegłego wieku na stoku góry o tej samej nazwie. Przez kolejne dziesięciolecia przechodziła cykliczne modernizacje, by dziś być symbolem polskich skoków narciarskich oraz Zakopanego.

Rozbudowa i wzrost popularności Wielkiej Krokwi w Polsce i na świecie przypada szczególnie na początek XXI wieku i eksplozję formy legendarnego Adama Małysza, który porwał za sobą miliony Polaków. Obecnie trybuny tej skoczni mogą pomieścić około 40 tysięcy widzów i jest ona wyposażona w sztuczne oświetlenie, dzięki czemu zawody mogą się tam odbywać po zmroku.

Jakie rekordy wiążą się z Wielką Krokwią?

O tym, jakie przemiany przeszła ta skocznia świadczą rekordowe skoki na niej oddane. Pierwsze z nich nie przekraczały granicy 40 metrów, a obecny rekord wynosi aż 143,5 metra i został ustanowiony w 2019 przez polskiego mistrza świata Dawida Kubackiego. Co ciekawe na tej skoczni zdarzały się nawet dłuższe skoki, jednak miały one miejsca w czasie treningów lub też kończyły się upadkami, przez co nie zostały uznane.

Ogromne uznanie wzbudza także rekord frekwencji na Wielkiej Krokwi. Najwięcej widzów przebywało tam w czasie mistrzostw świata w latach 60’ XX wieku, gdzie miało ich być ponad 100 tysięcy! Rekord ten prawdopodobnie nie zostanie pobity jeszcze przez wiele lat, głównie ze względu na współczesne normy bezpieczeństwa.

Wielka Krokiew, jako atrakcja turystyczna

Wielka Krokiew zdecydowanie największe wrażenie robi w czasie zawodów sportowych rangi międzynarodowej, np. Pucharu Świata. Niestety zawody tego typu odbywają się tylko przez jeden weekend w roku. Przebywając w Zakopanem, zawsze można jednak udać się w pobliże skoczni i podziewać jej monstrualne rozmiary. Wystarczy raz na nią spojrzeć, aby do końca życia być pod wrażeniem odwagi, jaką muszą mieć skoczkowie narciarscy.

bard