Zakopiańska kultura

Zakopiańska architektura

Góralska muzyka, podhalańska gwara, oscypki i wiele innych – Zakopane kojarzy się z wieloma oryginalnymi rzeczami. Mało ludzi jednak wie, że z Zakopanego wywodzi się także intrygujący styl architektoniczny.

Czym jest styl zakopiański?

Architektoniczny styl zakopiański był popularny na przełomie XIX i XX wieku, czyli wtedy, gdy Zakopane przechodziło okres prężnego rozwoju infrastrukturalnego. Z założenia był on połączeniem dość surowej stylistyki typowej dla Podhala ze stylem secesji, który cechował się większym rozmachem.

W wyniku połączenia tych dwóch różnych stylów powstawały głównie drewniane chaty i pensjonaty, które jednak były bardziej rozbudowane niż wcześniejszy obiekty budowane na Podhalu. Styl zakopiański nie obejmował jednak tylko samych budynków, ale także ich wyposażenia np. mebli. W konsekwencji powstała oryginalna i spójna kompozycja, która do dziś cieszy się sporą estymą.

Jak powstał styl zakopiański?

Za twórcę i propagatora stylu zakopiańskiego uważa się Stanisława Witkiewicza. Jego powstanie przypisuje się zaś kilku czynnikom, w tym szybkiemu napływowi nowych mieszkańców do Zakopanego i potrzeby budowy dużej ilości obiektów oraz przesłanek o charakterze patriotycznym. W tamtych czasach popularny był bowiem pogląd, że styl zakopiański najlepiej oddaje polski charakter i kulturę. Ogromne znaczenie miał także wielki talent architektoniczny, jakim obdarzony był Stanisław Witkiewicz.

bard