Atrakcje turystyczne

Narciarstwo w Zakopanem

Żadne inne polskie miasto nie jest zlokalizowane wyżej niż Zakopane. Trudno się więc dziwić, że jest to istny raj dla narciarzy i maniaków innych sportów zimowych. Co warto jednak wiedzieć na temat białego sportowego szaleństwa w Zakopanem?

Kiedy można jeździć na nartach?

Niepewność co do warunków pogodowych, a w szczególności ilości śniegu to chyba największa bolączka narciarzy w Zakopanem. Dużo wskazuje też na to, że wraz z ocieplaniem klimatu problem ten będzie narastał.

Optymalny okres do jazdy na nartach w Zakopanem ogranicza się więc do okresu zimowego i jest dużo krótszy niż ten spotykany np. w Alpach. O ile ma się taką możliwość, to urlop na wyjazd do Zakopanego na narty należy planować dość spontanicznie, a w podróż wybrać się wtedy, kiedy prognozy pogody są optymistyczne.

Jakie ubezpieczenie na narty?

W Polsce ubezpieczenie kosztów akcji ratowniczej w górach opłacane jest ze środków publicznych. Abstrahując od tego, czy jest to słuszne rozwiązanie, warto mieć świadomość, że wybierając się na narty do Zakopanego, warto mieć prywatne ubezpieczenie. Powinno ono zawierać:

  • Ubezpieczenie kosztów leczenia, które pokryje koszty usług prywatnych lekarzy, a to ich najszybciej można znaleźć w Zakopanem.
  • Ubezpieczenie OC, czyli ubezpieczenie od skutków finansowych wyrządzenia nieumyślnych szkód osobom trzecim. W końcu na stoku narciarskim łatwo komuś wyrządzić krzywdę, a wtedy to ponosi się także finansową odpowiedzialność np. za rehabilitację poszkodowanego.
  • NNW, które można traktować, jako rekompensatę za potencjalnie nieudany wyjazd na narty. Może się przecież zdarzyć, że już pierwszego dnia odniesie się kontuzję na stoku, przez którą będzie trzeba przedwcześnie zakończyć urlop.

Na szczęście ubezpieczenia turystyczne na narty w Zakopanem są zazwyczaj bardzo tanie, a polisę załatwić można bardzo łatwo i szybko.

Gdzie na narty w Zakopanem?

W Zakopanem i jego okolicach nie brakuje miejsc, w których narciarze mogą się w pełni wyszaleć. Rodziny z dziećmi często stawiają na Harendę, ponieważ jest to miejsce dopasowane zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy.

Ci, którzy nie chcą ruszać się daleko od Zakopanego, powinni postawić na ośrodek Polana Szymoszkowa lub też Budzowski Wierch. Znajdują się one bowiem bardzo blisko centrum miasta, a więc okoliczna infrastruktura jest tam wysoce rozwinięta.

Narciarze szukający dużych wyzwań mogą wybrać się zaś na Kasprowy Wierch. Tamtejsze trasy należą do jednych z najbardziej wymagających w Polsce. W tym przypadku trzeba jednak zachować szczególną uwagę i pamiętać, że bezpieczeństwo jest najważniejsze.

bard