Atrakcje turystyczne

Czym zachwyca Tatrzański Park Narodowy?

Tatrzański Park Narodowy, czyli w skrócie TPN to wyjątkowy obszar na mapie Polskie. Spotkać można tam bowiem zwierzęta i rośliny, które nie występują w żadnym innym zakątku kraju. Przede wszystkim jednak TPN zachwyca oszałamiającymi widokami.

Jaką roślinność i zwierzęta można podziwiać w TPN?

TPN znajduje się na terenach górskich, dzięki czemu można podziwiać tam różnorodną florę roślinną, którą cechuje piętrowość. W niższych rejonach rosną ogromne świerki i drzewa liściaste. W obszarze przejściowym napotkać można głównie krzewy, a roślinność znajdująca się w górnych częściach przypomina tą spotykaną w Alpach. Znaleźć więc tam można np. sasankę alpejską oraz inną roślinność przystosowaną do surowych warunków.

Piętrowość dotyczy także zwierząt. W dolnych partiach TPN natknąć można się na np. na rysie, jelenie oraz niedźwiedzie brunatne. Wyżej spotkać można zaś między innymi świstaki. TPN to także ciekawe miejsce dla ornitologów, ponieważ można tam podziwiać takie ptaki jak chociażby orzeł przedni.

Czy infrastruktura turystyczna TPN jest rozbudowana?

Do zwiedzenia TPN zachęcają rzadko spotykane walory środowiskowe. Tamtejsza infrastruktura jest zaś całkiem dobrze rozbudowana. Bliskość Zakopane zapewnia bowiem wysokiej jakości bazę turystyczną, a po TPN poruszać się można po wielu oznakowanych ścieżkach.

Oczywiście jednak do wypraw w TPN należy się odpowiednio przygotować i pamiętać o tym, aby w żaden sposób nie niszczyć ani nie zanieczyszczać tamtejszej flory.

Co chroni TPN?

Powstanie TPN sprawia, że okolice Zakopanego mają o jedną atrakcję więcej. Warto jednak zauważyć, że park narodowy powstał tam głównie z powodów praktycznych. Istnienie TPN przeciwdziała takim szkodliwym zjawiskom, jak wybijanie zwierząt, w tym świstaka tatrzańskiego, który niegdyś był zagrożony wyginięciem.

Istnienie TPN przeciwdziała także masowemu wycinaniu lasów, co w odległych czasach było dużym problemem. Ponadto dzięki TPN ograniczony został szkodliwy wpływ przemysłu oraz rolnictwa na tamtejszą szeroko pojętą faunę.

Jakie są współczesne zagrożenia TPN?

Niestety działalność człowieka nadal wywiera negatywny wpływ na przyrodę TPN, na co wpływ ma także turystyka. Przez tereny TPN i okolice przechodzą setki tysięcy ludzi roczni, w dodatku część z nich zachowuje się w sposób mało odpowiedzialny. Zaśmiecanie środowiska, przemieszczanie się poza szlakami, zbieractwo, a nawet kłusownictwo to największe grzechy popełnianie przez niektórych nierozważnych turystów. Negatywny wpływ na okoliczne środowisko wywierają też wyciągi narciarskie oraz kolejki górskie. Problem są także zanieczyszczenia docierające do TPN z polskich i zagranicznych rejonów przemysłowych.

Z tego powodu wyważenie rozwoju turystycznego z troską o środowisko w TPN traktowane jest priorytetowo i wzbudza kontrowersje. Każda inwestycja polegająca na rozbudowie infrastruktury turystycznej wzbudza sprzeciw ekologów.

bard