Atrakcje turystyczne

Dlaczego Morskie Oko wzbudza zachwyt?

Przynajmniej raz w życiu widziało je miliony Polaków, a słyszał o nim chyba każdy. Morskie Oko, bo o nim mowa to jedna z największych atrakcji turystycznych znajdujących się blisko Zakopanego. Z jakich jednak powodów jest ono tak popularne?

Od kiedy Morskie Oko cieszy się popularnością?

Mity i legendy na temat Morskiego Oka są popularne wśród okolicznych mieszkańców od zarania dziejów. Jednia z nich mówi o tym, że to największe jezioro w Tatrach skrywa na dnie drogocenne przedmioty. Inna wersja legendy mówi zaś, że Morskie Oko jest połączone z… Morzem Adriatyckim, które jest przecież od niego oddalone o blisko 800 kilometrów.

Przez wieki Morskie Oko inspirowało wielu artystów, w tym słynnych poetów oraz muzyków. Przykładowo to jezioro pojawiło się w jednym z wierszy Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Co ciekawe w dawnych czasach Morskie Oko było znane głównie pod nazwą Biały Staw.

Jaka jest specyfika Morskiego Oka?

Morskie Oko ma doskonałą lokalizację w Tatrach, przez co wygląda zachwycająco i rok w rok przyciąga do siebie tłumy turystów z całej Polki i nie tylko. W tym jeziorze i okolicach można także znaleźć bogatą faunę roślin i zwierząt.

Potencjał turystyczny Morskiego Oka jest wykorzystywany już od setek lat, a prowadzi do niego malownicza trasa z Zakopanego oraz kilka innych szlaków. W czasach dzisiejszych to jezioro jest przedstawiane jako jedne z największych atrakcji, na jakie natknąć można się w Tatrach.

Morskie Oko warto odwiedzić zarówno latem, jak i zimą. W miesiącach zimowych to jezioro zamarza i wygląda zupełnie inaczej niż np. w sierpniu.

bard