Specyfika miasta

Wybitni Zakopiańczycy

[b]Zakopane obecnie liczy niecałe 30 tysięcy mieszkańców, a więc pod względem statystycznym jest to małe miasteczko. Z tą miejscowością mocno związanych było jednak przynajmniej kilka sławnych i szeroko cenionych postaci.[/b]

Kim był Tytus Chałubiński ?

Profesor Tytus Chałubiński odcisnął swoje piętno na rozwoju polskiej medycyny, a przy tym był jednym z pionierów wśród badaczy środowiska naturalnego Zakopanego. Jako współtwórca Polskie Towarzystwa Tatrzańskiego przyczynił się także do popularyzacji tego miasta wśród Polaków. Z czasem zyskał nawet przydomek Króla Tatr.

W uznaniu za jego zasługi jego imieniem nazwana została jedna z zakopiańskich ulic oraz jedna z przełęczy znajdujących się na trasie do Morskiego Oka.

Co wspólnego z Zakopanem miał Jan Kasprowicz?

Jan Kasprowicz to jeden z wybitnych przedstawicieli Młodej Polski, który w swych dziełach literackich często posługiwał się symbolizmem. Choć Kasperowicz nie urodził się w Zakopanem, to jego życie było związane z tym miejscem. Miało to odbicie również w jego twórczości, która tematyką często nawiązywała to Tatr oraz Zakopanego.

Obecnie w Zakopanem znajduje się muzeum o jego imieniu, a jest nim jego dawny dom. Warto odwiedzić to miejsce, które znajduje się na zboczu Gubałówki. Muzeum jest dość niewielkie, ale za to wypełnione prawdziwymi arcydziełami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *