Specyfika miasta

Wybitni Zakopiańczycy

[b]Zakopane obecnie liczy niecałe 30 tysięcy mieszkańców, a więc pod względem statystycznym jest to małe miasteczko. Z tą miejscowością mocno związanych było jednak przynajmniej kilka sławnych i szeroko cenionych postaci.[/b]

Kim był Tytus Chałubiński ?

Profesor Tytus Chałubiński odcisnął swoje piętno na rozwoju polskiej medycyny, a przy tym był jednym z pionierów wśród badaczy środowiska naturalnego Zakopanego. Jako współtwórca Polskie Towarzystwa Tatrzańskiego przyczynił się także do popularyzacji tego miasta wśród Polaków. Z czasem zyskał nawet przydomek Króla Tatr.

W uznaniu za jego zasługi jego imieniem nazwana została jedna z zakopiańskich ulic oraz jedna z przełęczy znajdujących się na trasie do Morskiego Oka.

Co wspólnego z Zakopanem miał Jan Kasprowicz?

Jan Kasprowicz to jeden z wybitnych przedstawicieli Młodej Polski, który w swych dziełach literackich często posługiwał się symbolizmem. Choć Kasperowicz nie urodził się w Zakopanem, to jego życie było związane z tym miejscem. Miało to odbicie również w jego twórczości, która tematyką często nawiązywała to Tatr oraz Zakopanego.

Obecnie w Zakopanem znajduje się muzeum o jego imieniu, a jest nim jego dawny dom. Warto odwiedzić to miejsce, które znajduje się na zboczu Gubałówki. Muzeum jest dość niewielkie, ale za to wypełnione prawdziwymi arcydziełami.

bard