Specyfika miasta

Wady Zakopanego

Zakopane kojarzy się z beztroskim wypoczynkiem we wspaniałych okolicznościach przyrody. Popularność ma jednak swoją cenę i w tym mieście trzeba także liczyć się z pewnymi problemami i ograniczeniami. Na co trzeba więc być gotowym, wybierając się do zimowej stolicy Polski?

W Zakopanem, jak w puszce sardynek?

Tłoki, a w trakcie szczytu sezonu wręcz przerażające tłoki to bolączka, z jaką Zakopane zmaga się od lat. Sam dojazd na miejsce często okupiony jest długim oczekiwaniem w korkach. W mieście trzeba liczyć się zaś z kolejkami i to w praktycznie każdym miejscu. Do szewskiej pasji może doprowadzić poszukiwanie miejsca parkingowego, czy też znalezienie wolnego stolika w jakiejkolwiek restauracji.

Szlaki turystyczne często także są oblegane przez tłumy turystów, podobnie jak i stoki narciarskie. Cóż, Zakopane nie jest stworzone do urlopu w kameralnym stylu.

Tak naprawdę jednak problemy z nadmiarem turystów można odczuć jeszcze przed wyruszeniem w podróż. Znalezienie wolnego miejsca noclegowego w Zakopanem bywa bardzo trudne, a czasem jest wręcz niemożliwe.

Ile kosztuje wypad do Zakopanego?

Od kilku lat mówi się, że pobyt nad Morzem Śródziemnym jest tańszy niż urlop nad polskim morzem. Podobne twierdzenie można zaryzykować w przypadku Zakopanego. Możliwe, że urlop w polskich górach będzie droższy niż podróż w Alpy.</p>

Turyści często narzekają na ogromne ceny, które są niewspółmierne do oferowanej jakości. Rzeczywiście ceny np. pamiątek nie najwyższej jakości na zakopiańskich straganach potrafią być nieprawdopodobnie wysokie. W dzisiejszych czasach rynek turystyczny w Zakopanem to wielki biznes, z którego każdy chce wycisnąć tak dużo pieniędzy, jak tylko się da. W dodatku w Zakopanem czasem można natknąć się na naciągaczy, dla których turyści to często łatwy łup. W tym mieście warto więc zachować czujność a do napotkanych ludzi pochodzić z ograniczonym zaufaniem.

Jak turystyka wpływa na środowisko naturalne Zakopanego?

Aktywność setek tysięcy turystów rocznie w Zakopanem odbija się negatywnie na pobliskim środowisku naturalnym. Erozja gleb, zaśmiecanie lasów i wiele innych szkodliwych rzeczy dzieje się tam między innymi za sprawą turystów.

Ogromne kontrowersje w całej Polsce wzbudza także sposób traktowania zwierząt, a szczególnie koni. Tradycyjnie w Zakopanem konie ciągną dorożki, które przewożą turystów. Obrońcy zwierząt od lat biją jednak na alarm, że konie są tam zmuszane do niezwykle ciężkiej i wykańczającej pracy. Niektóre źródła podają zaś, że wtedy, kiedy konie zostaną maksymalnie wyeksploatowane, to trafiają na rzeź.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *