Specyfika miasta

Położenie Zakopanego

Wszyscy Polacy wiedzą, że Zakopane znajduje się w górach na południowym krańcu kraju. Warto jednak poznać kilka dodatkowych faktów na temat umiejscowienia zimowej stolicy Polski i to, jaki ma to wpływ na tamtejszą pogodę.

Jaka jest geologiczna lokalizacja Zakopanego?

Zakopane znajduje się pomiędzy Beskidami a Tatrami w Rowie Podtatrzańskim i jest najwyżej położnym miastem w całej Polsce. Środkowy punkt Zakopanego jest zaś umiejscowiony na słynnych Krupówkach.

Położenie Zakopanego sprawia, że tamtejszy klimat jest surowy, czego najlepszym przykładem jest halny. Ten wiatr bywa bardzo gwałtowny i niezwykle silny, co czasem doprowadza do dużych strat materialnych związanych np. z uszkodzeniami dachów. Naukowcy twierdzą także, że halny może mieć niekorzystny wpływ na samopoczucie ludzie. Takie trudne warunki pogodowe paradoksalnie są jednak zaletą Zakopanego. Dzięki nim panują tam bowiem idealne warunki do uprawiania sportów zimowych.

Jakie jest znaczenie administracyjne Zakopanego?

Obecnie Zakopane jest siedzibą powiatu tatrzańskiego, który jest częścią województwa małopolskiego. Przed reformą administracyjną Zakopane było zaś częścią województwa nowosądeckiego i siedzibą gminy tatrzańskiej.

Zakopane jest także położone blisko granicy ze Słowacją i jest oddalone od dużych aglomeracji. Najbliższa z nich, czyli aglomeracja krakowska znajduje się w odległości około 100 kilometrów.

bard