Czym tak naprawdę jest oscypek?
Zjedzenie oscypka okraszonego żurawiną to punkt obowiązkowy każdej wycieczki do Zakopanego. Historia tego smakołyku jest zaś równie intrygująca, co jego smak. Co więc warto wiedzieć na temat najpopularniejszego przysmaku na Podhalu?
Burzliwa historia oscypka
Oscypek od dawien dawna jest wytwarzany i konsumowany w Zakopanem oraz okolicznych miejscowościach. W ostatnich 30 latach ten wędzony ser stał się popularny w całej Polsce, a jednocześnie zaczął wzbudzać spore kontrowersje.
Na temat oscypka głośno było między innymi przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej oraz w związku z opatentowaniem jego receptury. Współcześnie swoisty rynek oscypków traktowany jest także jako biznes o dużych rozmiarach, co ma swoje plusy i minusy.
Jaki oscypek jest prawdziwy?
Obecnie oscypek to wręcz produkt masowy, a w sprzedaży oferowane są także jego podróbki. Nieuczciwy sprzedawcy oferują wędzony ser pod tą nazwą, który jednak nie spełnia określonych kryteriów.
Za prawdziwy oscypek uznaje się ten, który jest wędzony i powstaje na bazie mleka owczego. Co ciekawe, zgodnie z przepisami oscypek może być wytwarzany wyłącznie między majem a październikiem. Oryginalny oscypek rozpoznać można po tym, że ma jasną barwę i kremową konsystencję, jego smak jest zaś bardzo ostry.