Atrakcje turystyczne

Jak przygotować się na wyjazd do Zakopanego?

Zakopane to miasto, które stało się niemalże synonimem polskich gór. Ta niezwykle klimatyczna miejscowość, co roku przyciąga turystów z całego kraju, a nawet zza granicy. Wybierając się na urlop do Zakopanego warto jednak pamiętać o tym, że w górach panuje specyficzna pogoda i trzeba się odpowiednio przygotować do takiego wyjazdu. Oprócz ubrań i akcesoriów niezbędnych w górach, przydatny może się też okazać szczegółowy plan wyjazdu oraz znalezienie odpowiedniej oferty na nocleg.

W co zaopatrzyć się przed wyjazdem?

Jeśli wybieramy się do Zakopanego w sezonie zimowym to obowiązkowo trzeba zaopatrzyć się w ubrania które zapewnią nam ciepło. Grube, wełniane swetry oraz skarpety są podstawą. Nie można też zapomnieć o odpowiedniej kurtce, czapce, szaliku czy rękawiczkach. Dobrym pomysłem może się też okazać odzież termoaktywna, która zapewni nam odpowiednią ochronę przed górskimi mrozami i wiatrem.

Bardzo istotne jest również odpowiednie obuwie. Buty muszą być dostatecznie grube, szczelne oraz nieprzemakalne. Takie rozwiązania ochronią nas przed wszechobecnym śniegiem, który mógłby się przedostać do środka buta. Jeśli planujemy natomiast wycieczki poza miasto, chociażby w celu odwiedzenia którejś z okolicznych atrakcji, to powinniśmy też być wyposażeni w obuwie trekkingowe, które zapewni komfort i bezpieczeństwo. Takie buty można kupić w specjalistycznych sklepach, często można też je znaleźć w zwykłych sklepach obuwniczych. Dzięki odpowiedniej konstrukcji, buty trekkingowe zapewniają komfort podczas przebywania rozmaitych szlaków górskich.

Co oprócz odzieży?

Oprócz odzieży potrzebna będzie też odpowiednio duża walizka, która pozwoli nam pomieścić te grube ubrania, niezbędne podczas wyjazdu w góry. Przydatny może też się okazać przewodnik po mieście, dzięki któremu będziemy mogli dokładnie zaplanować swoją wycieczkę.

Takie przewodniki można znaleźć zarówno w formie papierowej jak i elektronicznej. W internecie nie brakuje rozmaitych poradników oraz blogów, na których poruszane są kwestie związane z tym pięknym, górskim miasteczkiem. Dzięki wpisom możemy zdecydować które z atrakcji najbardziej nas interesują i szczegółowo zaplanować nasz wyjazd, uwzględniając wszystkie miejsca, które chcemy odwiedzić.

Rezerwacja noclegu

Zakopane cieszy się ogromną popularnością wśród turystów i dlatego miejsca noclegowe w zimowym okresie rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Warto więc odpowiednio wcześnie pomyśleć o zakwaterowaniu, aby uniknąć później nieprzyjemnego rozczarowania. Trzeba też liczyć się ze stosunkowo wysokimi cenami, niestety kwoty wynajmu pokoju hotelowego lub domku w sezonie, bywają zawrotne.

Dobrym pomysłem jest rezerwacja noclegu internetowo, dzięki takiej opcji możemy zapewnić sobie zakwaterowanie z odpowiednim wyprzedzeniem i uniknąć braku miejsc. Szukanie pokoju dopiero po przybyciu na miejsce, jest dość ryzykownym pomysłem.

Reasumując: wyjazd w góry to świetny sposób na spędzenie urlopu, warto jednak pamiętać o wspomnianych wskazówkach, aby maksymalnie uprzyjemnić sobie wycieczkę. Specyficzna pogoda panująca w górach oraz fakt, że Zakopane jest miastem turystycznym, sprawiają, że do tego typu wyjazdu trzeba się odpowiednio przygotować. Nie jest to jednak, aż tak trudne jakby to się mogło wydawać.

bard