Ciekawa historia Zakopanego
Historia Zakopanego, tak jak historia całej Polski jest dość burzliwa, a jednocześnie intrygująca. Warto więc wiedzieć jak powstała ta miejscowość i jakie ważne wydarzenia miały w niej miejsce na przestrzeni wieków.
Jak powstało Zakopane?
Historycy nie są zgodni co do dokładnej daty, w której założone miało zostać Zakopane. Przyjmuje się jednak, że współczesna zimowa stolica Polski powstała na przełomie XVI i XVII wieku, a swój udział w tym wydarzeniu miały brać takie postaci, jak Stefan Batory oraz Michał Wiśniowiecki.
Z początku była to bardzo mała miejscowość, a prawdopodobnie przez pierwsze sto lat istnienia żyło tam mniej niż sto ludzi. Na początku XIX wieku Zakopane zostało wykupione przez rodzinę Homolacsów pochodzącą z Węgier i wybudowano tam jedną z największych hut żelaza w regionie.
Kiedy Zakopane rozkwitło na dobre?
Dopiero w drugiej części XIX stulecia zaczęto doceniać walory środowiskowe oraz piękno i urok Zakopanego. W tym czasie powstały tam uzdrowiska, a liczba mieszkańców osiągnęła poziom kilku tysięcy.
Niestety na przełomie XIX i XX wieku dobrodziejstwa krajobrazu Zakopanego zostały w pewnym stopniu zniszczone. Wpływ na to miała między innymi masowa wycinka drzew z okolicznych lasów, które wykorzystywano np. w fabrykach papieru. W tym czasie Zakopiańskie tereny były także obiektem kilku transakcji biznesowych.
Finalnie właścicielem najważniejszej części Zakopanego został jednak Władysław Zamoyski. Było to kluczowe wydarzenie, ponieważ ten polski hrabia zmodernizował okolicę, a jednocześnie zatroszczył się o jej walory środowiskowe. Z inicjatywy Zamoyskiego rozkwitły więc tereny zielone, a w miejscowości powstały wodociągi, ośrodki edukacyjno – kulturalne, linie kolejowe itp.
Co działo się w Zakopanem w XX wieku?
Początek XX wieku to dalszy rozwój Zakopanego, w którym systematycznie rosła także liczba mieszkańców. Doprowadziło to do tego, że w 1933 roku ta miejscowość została oficjalnie uznana za miasto.
Podczas II wojny światowej w Zakopanem znajdował się gestapowski areszt, w którym przetrzymywani ludzie traktowani byli wyjątkowo okrutnie. To miejsce doczekało się nawet nazwy „Katownia Podhala”.
Druga połowa XX wieku była w Zakopanem już dużo spokojniejsza, a wraz z mijającymi dziesięcioleciami to miejsce zaczęło się już kojarzyć praktycznie tylko z przecudownym krajobrazem. Wśród Polaków utrwaliło się też określanie Zakopanego, jako zimowej stolicy Polski. Warto jednak zauważyć, że tuż po II wojnie światowej Zakopane pełniło głównie rolę uzdrowiskową. Z czasem zaś nastąpiła stopniowa urbanizacja, a ta miejscowość stała się jednym centrów kultury oraz sportu.
Co zmieniło się w Zakopanem po transformacji gospodarczej?
Transformacja gospodarcza i odejście od komunizmu, odcisnęły spory wpływ na całe Zakopane. Zmieniły się kwestie symboliczne, takie jak np. herb, ale także praktycznie, a przestarzała infrastruktura stopniowo zaczęła być modernizowana.
Co równie ważne miejscowo władze dużą uwagę skupiły na tym, aby rozwój Zakopanego opierał się także o zapewnienie ochrony środowisku naturalnemu. W ostatnich 30 latach Zakopane stało się sławne w Polsce i innych krajach europejskich dzięki organizowanym tam zawodom Pucharu Świata w skokach narciarskich.