Atrakcje turystyczne

Najpopularniejsze zakopiańskie góry

Do Zakopanego udać można się w wielu celach, ale chyba najczęstszym jest chęć podziwiania widoków z górskich szczytów zapierających dech w piersiach. Jakie więc góry znajdujące się w okolicy tej miejscowości warto zdobyć?

Dlaczego Polacy uwielbiają Giewont?

Giewont często jest postrzegany, jako najpopularniejszy szczyt górski w Polsce. Uważa się także, że po raz pierwszy został on zdobyty jeszcze w XVII wieku. O wyjątkowości Giewontu świadczy chociażby jego wielkość, ten szczyt mierzy aż 1 894 metry.

Polacy uwielbiają szlaki na Giewoncie także z powodu ich uroku oraz występowania pięknych przełęczy. Warto też zauważyć, że ten szczyt ma korzystną lokalizację, ponieważ widać go bardzo dobrze z Zakopanego.

Trzeba jednak mieć świadomość tego, że Giewont jest również niebezpieczny, a doszło tam już do dużej liczby wypadków, z których część zakończyła się śmiercią. Należy więc trzymać się szlaków turystycznych i w drogę wybierać się tylko przy sprzyjających warunkach atmosferycznych.

Z jakich powodów Gubałówka cieszy się popularnością?

Jednym z pierwszych skojarzeń z Zakopanem jest często Gubałówka, czyli szczyt liczący 1 120 metrów. Na Gubałówkę można dostać się na piechotę lub też korzystając ze słynnej kolejki górskiej. Widok ze szczytu robi wrażenie i pozwala objąć wzrokiem także słowacką część Tatr.

Wokół Gubałówki można liczyć także na rozwiniętą infrastrukturę oraz na liczne stragany z lokalnymi wyrobami, takimi jak oczywiście oscypki, pamiątki itp. Niektórzy narzekają jednak na to, że liczba sprzedawców wokół Gubałówki jest zbyt duża, co negatywnie wpływa na klimat tego miejsca.

Co wyróżnia Kasprowy Wierch?

Kasprowy Wierch mierzy aż 1 987 metrów i cieszy się wielką popularnością wśród narciarzy i turystów lubujących się w pięknych widokach. Niektórzy twierdzą nawet, że to jedyne miejsce w Polsce, w którym można poczuć się tak, jakby było się w Alpach. Ten szczyt pełni także bardzo praktyczne funkcje, gdyż znajdują się tam punktu astronomiczne oraz meteorologiczne.

W zasadzie jedynym mankamentem tego miejsca jest chyba to, że bywa tam naprawdę tłoczno. Taka sytuacja wywołuje nie tylko dyskomfort wśród turystów, ale także wywołuje szkody środowiskowe, takie jak erozja gleby.

Na Kasprowy Wierch można dostać się zarówno pieszo, jak i poprzez kolejkę górską. Oba te rozwiązania mają zarówno wady, jak i zalety. Jeśli tylko ma się na to czas, to najlepiej wypróbować obie metody.

Co warto wiedzieć na temat szczytu Nosal?

Nosal to góra o dość nietypowym kształcie, która w pewnym miejscu przypomina kształt nosa. Ten szczyt jest silnie zalesiony, a w porównaniu do innych gór w okolicy nie jest mocno zatłoczony. Turyści powinni być jednak świadomi, że Nosal bywa niebezpieczny i zdążały się już tam tragiczne w skutkach wypadki.

Ze szczytu widać przede wszystkim panoramę Zakopanego, a można go zdobyć na piechotę w niecałe 2 godziny. W trakcie maszerowania na Nosal zachwycić można się w szczególności oryginalnymi formacjami skalnymi.

bard